Історичні постаті Кореї. Купець із Чосону — Ім Сан Ок.

  

На фото актор Лі Дже Рьон, який виконав роль Ім Сан Ока 

в серіалі 2001 року «Сандо. Шлях купця» 

Пропонуємо познайомитися з героєм нашого нового проекту «Купець із Чосону» або «Сандо. Шлях купця» — Ім Сан Оком. 

Ім Сан Ок був успішним купцем і гідною поваги людиною, про подорожі та пригоди якого досі ходять легенди.

Ім Сан Ок (кор. 임상옥尙沃; Лім Сан Ок).

Роки життя: 1779-1855.

Він був родом із корейського клану Бон-ґван* (інш. вар.: пон, бон, бонґван, пой, бой).

*Бон-ґван (본관本貫) – це поняття клану в Кореї, яке використовується для відмінності кланів, що мають одне і те ж прізвище (назва клану). Оскільки Корея традиційно була конфуціанською країною, ця кланова система схожа на старокитайську відмінність між назвами кланів або сін () або ши (). Бон вказує на місце (географічна назва), з якого вийшов засновник клану (реальний або міфічний) і позначаються поєднанням бон-ґван і прізвища (клану). Проте бон-ґван не вважається частиною імені корейця. Бон передається від батька до дітей і не змінюється при одруженні або усиновленні.

Клан Бон-ґван розташований у Чонджу (Jeonju / 전주시), це 16-е за величиною місто в Північній Кореї та столиця провінції Чолла-Пукто.

Ім Сан Ок народився в Ийчжу (кор. 의주군義州郡), повіт у КНДР (Північна Корея), що входить до складу північно-західної провінції Пхенан-Пукто. На півночі повіт межує з Китаєм. Кордон проходить річкою Амноккан (кит. Ялуцзян). На заході від нього розташовані повіти Сакчу та місто Кусон провінції Пхенан-Пукто. Площа повіту становить 420 тис. км².

У минулому, як погранична територія, Ийджу неодноразово ставала ареною битв, як з китайськими, так і з монгольськими завойовниками. У першій половині XX століття, повіт став одним з місць зародження національно-визвольного руху в Кореї проти японської окупації. На території Ийджу знаходиться побудований в 991 році павільйон Тонджун, що входить до числа пам'ятників культури, складових Національне надбання КНДР.

Ім Сан Ок народився в 1779 (3-й рік правління короля Чонджо), його батько Ім Бон Хек був перекладачем, а потім купцем в Ийджу. Його предок жив у Анджу (Anju안주시안주시, зараз місто у КНДР у провінції Пхенан-Намдо), пізніше переїхав до Ийджу. Їхня сім'я була з купецького роду. Ім Бон Хек хотів бути офіційним перекладачем у палаці, тому добре володів китайською та маньчжурською (маньчж. Manju gisun) мовами. Сан Ок вчив китайську та маньчжурську у нього. Але з кар'єрою перекладача у отця Сан Ока не склалося, тож він вирішив спробувати себе у торгівлі. На той час женьшень* був популярним продуктом у Цин, як ліки.

*У китайській мові слово «женьшень» означає «корінь життя» (жень – людина, шень – корінь). Наукова назва «панацея» – тобто «ліки від всіх хвороб». В давнину служив дорогоцінною данню імператорському двору або чиновникам, що займають високе положення. Вартість одного кореня старого дикорослого женьшеня значно перевищує вартість золота такої ж ваги.

Згодом Ім Бон Хек став контрабандистом, який щороку слідував за чиновником в Цин, продавав там женьшень, купував шовк і знову продавав його у Чосоні. Однак він не зміг досягти успіху у своїй торгівлі, вся його сім'я в результаті опинилася в рабстві уряду. Після цього він працював на підхваті у купця Тхе Бана, і одного разу довірився йому, взявши в борг. Коли Ім Сан Оку виповнилося 28 років, помер його батько, і йому довелося взяти всі борги батька на себе та вирішити питання з їхньою виплатою. Він почав займатися контрабандою з китайськими купцями, використовуючи навички, якими навчився у свого батька.

У 1809 році Ім Сан Ок вирушив на зустріч із чиновником Пак Джон Гьоном, щоб отримати від нього допомогу в торгівлі. Після їхньої зустрічі Ім Сан Ок отримав монопольне право на торгівлю женьшенем з іншими 5 торговцями в Ийджу, але навіть тоді це було ще незаконно.

У 1810 році, відправившись в Цин помічником посланця, він продав женьшень в десятки разів дорожче за звичайну ціну. Завдяки цьому його рекомендували стати чиновником, але він відмовився.

У 1832 році у винагороду за допомогу людям він став мером міста Кваксан, провінція Пхенан-Пукто, Північна Корея. Місто розташоване недалеко від державного кордону з Китаєм.

У 1834 році, коли сталася повінь, Ім Сан Ок поставляв продукти харчування і одяг для постраждалих. Також він жертвував гроші урядовим установам, це допомагало їм будувати дороги і кораблі, щоб поліпшити пересування і транспортування необхідних товарів по країні. Після цього він став високопоставленим чиновником, але через заперечень Ради прикордонної оборони незабаром пішов у відставку.

Він прожив залишок життя, допомагаючи бідним людям, вигадуючи вірші і вживаючи алкоголь. Перед смертю він передав право володіння своєю приватною землею королівському палацу, забравши тим самим право продажу у своїх нащадків. Пізніше ця земля стала фермою його нащадка Буль І. Крім того, він пробачив всі борги, які йому заборговували купці, замість цього віддавши їм золото. Двоє його братів і єдиний син померли рано.

Ім Сан Ок вважається тим, хто здолав межу ієрархії, просунувся до рівня чиновника 3-го нижчого рангу (всього було 9 рангів, кожен з яких підрозділявся на вищий і нижчий) завдяки виявленим особистим якостям. Пізніше він надихнув ділових людей, щоб вони зосереджували свою увагу не лише на прибутках, але і на людях, з якими мають справу.

Довіра була для нього важливіша за прибуток. Він не хвалився своїм багатством, завжди його розподіляв і мав лише одну ферму для овочів, коли помер. Він намагався допомагати бідним людям, займався благодійністю, але, судячи з того, що він підтримував урядові сили під час повстання Хон Ген Не (1780–1812), він був консервативний до революції корумпованих традицій у Чосоні.

Образ в літературі:

Роман Чхве Ін Хо «Сандо. Шлях купця» / «Merchants of Joseon», 2000 р.

Образ в кінематографі:

Серіал «Купець із Чосона» / «Купець» / «Купці Чосона» / «Sangdo, Merchants of Joseon», 2001-2002 рр.

Серіал «Діловий магнат Ім Санок» / «Business magnate Im Sangok», 1976 р.

 

Переклад та підготовка статті: Milana Kovalli (@milanakovalli


Коментарі